10 důvodů, proč se naučit hrát na ukulele

dne

Jednoho dne jsem si uvědomila, že za obrazovkou počítače trávím moc času. Hlavně večer. Prostě jsem po celém dni potřebovala vypnout a tenhle počítací přístroj mi to umožňoval. Nemělo to žádný směr. Buď jsem jen tak bloudila internetem, anebo jsem odpočívala u filmu.

Jenže i to nicnedělání mě po určité době přestalo bavit.

Přemýšlela jsem, jak z toho ven. Nějak to jít přece musí. Vzpomněla jsem si, že jsem nikdy nehrála na žádný hudební nástroj. A že by bylo fajn umět hrát na kytaru. Chtěla jsem začít něčím jednoduchým a nejít do toho zhurta.

Tak jsem si koupila ukulele.

DSCF2331bnj

Přišlo mi to jako nejlepší řešení. Nikdy předtím jsem na struny nehrála. Musela jsem se naučit, jak s nimi zacházet. Když už jsem se s nimi zkamarádila, chtěla jsem se naučit zahrát nějakou písničku. Ani jsem se ji nestihla doučit – chtěla jsem umět další. A další. A zase další. Byla jsem v tom až po uši.

Hrála jsem každý den.

Řekla jsem si, že jedině každodenním tréninkem se naučím obstojně hrát. A tak jsem si stanovila úkol: Každý den hrát na ukulele alespoň čtvrt hodiny, i když se mi nebude chtít.

Nikdy to u čtvrthodiny nezůstalo.

Zjistila jsem, že se melodie, kterou ukulele vydává, hezky poslouchá (když zrovna nehraju blbě) a jde z něj taková pohodová atmosféra.

Měla jsem období, kdy jsem na ukulele nesáhla nějaký ten měsíc, ale pořád se ke hraní vracím a občas si jen tak něco zabrnkám.

Není jednoduché naučit se novou věc. Pokud do toho ale jdeme se vším odhodláním, i nemožné se stává možným. Všechno jde, když se chce. A komu se nechce, ten ničeho nedosáhne.

Každý máme to svoje proč.
A já vám teď ukážu pár důvodů, proč je ukulele skvělou volbou.

„Tak mi to teda uke!“

DSCF2365nhh

1. Dá se říct, že je to mírumilovný nástroj

Svou melodií rozdává úsměvy nejen ostatním, ale i těm, co na něj hrají. Zlepšuje špatnou náladu a je to skvělý lék na zhýralou duši. (Dokonce jsem začala zpívat. A to zpívat neumím.)

2. Je vhodný k cestování

Díky svým malým rozměrům se vejde i do batohu. Dobře se skladuje a můžete ho vzít snad kamkoliv. (Jen upozorním, že vlastním sopránové ukulele, které je ze všech druhů to nejmenší. Ostatní velikosti vyzkoušené nemám, takže některý z uvedených bodů pro ně nemusí platit.)

3. Hrát se na něj naučí každý

Protože má pouze 4 struny, naučí se na něj hrát i malé dítě. Jako inspirace může posloužit mladá dívenka Grace VanderWaal, která ve svých 12 letech vyhrála populární soutěž America’s Got Talent.

4. Hodně muziky za málo peněz

Doslova. Když na ukulele přestanete hrát z jakéhokoliv důvodu, nebude vám líto utracených peněz. Pokud to ale myslíte vážně a víte, že budete dlouho a pravidelně hrát, určitě jděte do kvalitnějších kusů.

5. Přitahuje k sobě pozornost

Myslíte, že ten hudebník, co seděl vedle vás v autobuse, by jinak začal konverzaci o vašem hudebním nástroji, kdybyste ho neměli u sebe? Taková náhodná setkání můžou vést až k dlouhodobému přátelství.

6. Jste víc offline než online

Tohle mluví samo za sebe. Kdo dnes nemá účet na sociální síti, jako by neexistoval. Ukulele vás přiměje vrátit se zpět do reality. I kdyby to mělo být jen na chvíli.

7. Internet je vaším pomocníkem

Rozhodně internet nezatracujte úplně. Dokáže být totiž velmi užitečným nástrojem. Díky němu můžete čerpat nové informace od lidí, se kterými byste se jinak neměli možnost potkat. I na ukulele se dá naučit pomocí internetu. Ušetříte tak spoustu času a peněz.

8. Cvičíte prsty a tím i vlastní mozek

Každodenním trénováním si budujete silné svalstvo na prstech (Stanou se z nich tvrďáci!). A necvičíte jen prsty. Neustálým opakováním učíte svůj mozek synchronizovat se s pohyby vašich rukou.

9. Téma, o kterém máte co říct

Ve společnosti ostatních lidí budete mít o jedno téma k rozhovoru navíc. Hudební sféra vám už nebude cizí. Budete nadšení, když se seznámíte s někým, kdo na ukulele hraje také. A třeba pak budete hrát spolu – což nás přivádí k poslednímu bodu.

10. Členem v hudební skupině

Pokud jste vždy toužili být členem bandy lidí, která žije svůj sen – proč ne. Díky nové dovednosti se váš sen může stát skutečností.

Dokonáno. Podělila jsem se s vámi o mých deset zázračných důvodů. Svůj úkol jsem splnila. A co vy? Hráli jste někdy na nějaký hudební nástroj? A pokud jste přestali, tak proč?

→ Věděli jste, že slovo ukulele se dá z havajštiny přeložit jako dar, který přišel sem, ale také jako skákající blecha? Díky slovům uku a lele, která mají více významů, tak vznikají dva odlišné překlady.

 

Jeden komentář Přidejte váš

  1. Tanuki píše:

    Zdravím vás!
    Volám sa Marco. Veľmi ma váš článok zaujímal a možno budem naňho odkazovať na mojom blogu. Aj ja hrám na Ukulele. Sám som sa naň naučil hrať. Posielam vám jeden z mojich článkov o Ukulele. Možno v budúcnosti napíšem ďalší.
    https://tanukispacesk.wordpress.com/2018/08/01/na-cesty-s-ukulele/

    To se mi líbí

Zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s