Asteroid B 612 a jiné vesmírné záhady

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Vždy jsem si tuhle knihu chtěla přečíst. Slyšela jsem o ní z každého rohu.

Jelikož se nám potulují staré knihy po celém domě, řekla jsem si, že ji třeba někde najdu. Na druhý den jsem šla něco hledat. Ne knihu, něco. Ale místo toho něčeho jsem našla onu knihu. Věřte nebo ne.

Ukázalo se, že ji někdo zapomněl vrátit do knihovny (Bůh žehnej toho člověka!). Hned ten samý den jsem se dala do čtení.

DSCF1789m
Už na prvních stránkách mi došlo, že se opravdu nejedná o kdejakou knihu.
Věty tak jednoduché a přitom složité. To samé se dá říct i o kresbách.

Malý princ je přímo napěchován moudrem, které se nechává odhalovat až postupem času. Nejspíš proto se stále potkávám s tím, že se lidé ke knize vrací i po mnoha uplynulých letech.

„Co je důležité, je očím neviditelné.“

Antoine de Saint-Exupéry byl v době druhé světové války pověřen napsáním pohádky pro děti. Na poušti kdysi opravdu havaroval. Nezapomenutelná vzpomínka ho inspirovala k napsání knihy, kterou věnoval svému židovskému příteli Léonu Werthovi.

Věřím, že vás nemusím seznamovat s dějem knihy. Každý tak nějak ví, o čem Malý princ je. A pokud ne, doporučuju jít do knihkupectví a knihu si koupit. Nepůjčujte si ji. Může se vám stát to samé…

Knihu už nikdy nevrátíte!

Autor sám Malého prince ilustroval. Většina ilustrací je velmi prostých, avšak na jedné z nich si dal obzvlášť záležet. Jedná se o planetku prorostlou třemi baobaby. Brzy pochopíte, proč se mi líbí ze všech kreseb nejvíc.

DSCF1793n

„S touto kresbou jsem si dal proto tolik práce, abych varoval své přátele před nebezpečím, v jehož blízkosti již dlouho žijí – stejně jako já – a ani o tom nevědí. Poučení, které jsem dal, stálo za tu námahu. Zeptáte se snad: Proč nejsou v této knize jiné kresby tak velkolepé jako kresba baobabů? Odpověď je velmi prostá: Zkoušel jsem to, ale nepodařilo se mi to. Když jsem kreslil baobaby, hnala mě k tomu jakási vnitřní nutnost.“

Malý princ v knize popisuje, jak je nutné baobaby likvidovat, dokud jsou ještě malé. Protože jakmile zakoření, rozrostou se a zaberou celou planetku.

Sama si to vysvětluji asi takto: Baobaby jsou špatné myšlenky, planetka je naše mysl. Když nebudeme třídit své myšlenky (špatné od těch dobrých) jako plevel od květin, je dosti pravděpodobné, že se nám negativní myšlenky zakoření hluboko v mysli a my sami se tak odsuzujeme k živoření.

No… A to byla jen malá ukázka mého uvažování nad knihou. Každý si to ovšem může vyložit po svém.

Abych to shrnula; Malý princ je velmi povedená dětská kniha, která je tak trochu i pro dospělé. Osobně se mi líbí hříčky se skrytými významy. Obdivuji, jak autor dokázal kreativně formou pohádky popsat lidský život. Občas dá však pěknou práci pochopit, co tím opravdu myslel.

I když kniha poprvé vyšla v roce 1943, její obsah je stále aktuální. A i přes uplynulé desítky let se pořád drží na horních pozicích v žebříčku oblíbenosti.

Doporučuji lidem všech věkových kategorií, jelikož na dávku moudrých slov ukrytých v dětském příběhu není nikdy moc brzy či pozdě.


Filozofická pohádka; Albatros, r.v. 1972, 3. vydání, s. 101

Zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s